Bronisław Czerw. Wywód przodków.

Ostatnio była cisza, ale blog był, jest i będzie. Tematy są, czasu mniej ale powoli do przodu. Tak więc, do meritum.

O rodzinie i przodkach ze strony Czerwiów można przeczytać tutaj:

https://toztoprzodek.wordpress.com/2017/09/15/rodzina-czerwiow-od-ojcowa-do-wysocic/

skanuj0014

Mój dziadek Bronisław Czerw (1925-1989), o którego przodkach mowa.

Podobnie jak w poprzednim wpisie, podzielę przodków Bronisława, na dwie części, przodków jego ojca Andrzeja Czerwia 1888-1970 oraz matki Agnieszki z domu Jakubek 1886-1956.

Jak możemy przeczytać w poprzednim wpisie, Czerwiowie, praktycznie w każdym pokoleniu mieszkali w innej miejscowości, dlatego też przodków Andrzeja Czerwia znajdziemy w kilku miejscowościach na północ od Krakowa, począwszy od Promnika w okolicach Ojcowa, a na Czaplach Wielkich, w bliskiej okolicy Miechowa skończywszy.

Andrzej z Agnieszką do Wysocic, przeprowadzili się z pobliskich miejscowości. Po parcelacji dóbr na Witkórce w Wysocicach, ok 1900 roku, osiada tam rodzina Czerwiów z nastoletnim synem Andrzejem. Podobna sytuacja dotyczyła prawdopodobnie Jakubków. Nie udało się tego potwierdzić, jednak w późniejszym czasie, mieszkało tam również rodzeństwo Agnieszki, co może na to wskazywać. Z drugiej strony Andrzej po ślubie pracował w Rzeplinie przy pilnowaniu lasu. Podejrzewam więc, że przez jakiś czas po ślubie mogli tam mieszkać. Akt ślubu pomoże w rozwiązaniu tej zagadki.

Andrzej Czerw czyli mój pradziad

Andrzej był synem Andrzeja Czerwia oraz Marianny Żuchowicz.

Przodkowie osoby Andrzej Czerw

Wywód przodków Andrzeja Czerwia (kliknij aby powiększyć)

Rodzina Zuchowicz/Żuchowicz

Najstarsze ślady Zuchowiczów znalazłem w Prominku Czajowskim (dzisiejsze okolice Prądnika Korzkiewskiego), w okolicach Ojcowa. Zuchowicze byli tam papiernikami. Zawód ten uprawiało bardzo wielu mieszkańców okolicznych wsi. Znajdujemy też wśród nich młynarzy i stolarzy.

Z Promnikiem jest pewien problem. Na dzisiejszych mapach znajdziemy tylko Prądnik Korzkiewski, na prawym brzegu rzeki Prądnik. W starych dokumentach występuje Promnik. Promnik Dziedziczny, Promnik Czajowski i Promnik Korzkiewski. Wsie położone na terenie parafii Smardzowice i Korzkiew. Ze spisu ludności wynika, że były to osobne wsie.

W Promniku Dziedzicznym, w parafii Korzkiew, znajdujemy Papiernię pod nr 2 gdzie Jan Zuchowicz i Kunegunda z Kasperkiewczów (to nazwisko mam również w innej gałęzi) mają 17-letniego syna Kazimierza. Tutaj z pewnością mamy jakieś nieścisłości z wiekiem rodziców lub Kazimierza. Patrząc na inne dokumenty, wynika, że raczej chodzi o wiek Kazimierza.

Przypomnę jeszcze, że obok, w karczmie w Promniku Dziedzicznym znajdujemy Sebastiana, protoplastę Czerwiów, którego prawnuk ożenił się z prawnuczką Kazimierza. Odbyło się to w zupełnie innej miejscowości, mianowicie w Grzegorzowicach Małych.

503

Promnik Dziedziczny. W karczmie pod nr 1 znajdujemy Sebastiana, służącego, protoplastę Czerwiów. Pod nr 2, w papierni, mieszka Jan Żuchowicz z żoną Kunegundą i synem Kazimierzem.

Wróćmy do Żuchowiczów. Drugą interesująca mnie rodzina znajduje się w Promniku, w parafii Smardzowice, w chałupie pod nr 22. Mamy tam Antoniego i Reginę z Jendyków z 14-letnim synem Kazimierzem. Którzy z nich są rodzicami mojego 5xpradziada Kazimierza, nie jestem w stanie na razie ustalić. Numer urodzenia domu jego pierwszych dzieci, wskazuje na opcję pierwszą, jednak są też powiązania z drugą rodziną. W Archiwum w Katowicach są niewiele starsze księgi ze Smardzowic, więc mam nadzieję, że za jakiś czas uda się rozwiązać tą zagadkę.

W 1805 roku w pobliskiej parafii Biały Kościół, mój przodek Kazimierz Żuchowicz bierze ślub z Barbarą z Chrzanowskich (pisownia różna). Do 1819 występuje w Promniku jako papiernik, poczym znika. W 1840 roku, jedno z jego dzieci, Dominik bierze ślub w oddalonych o 14 km Grzegorzowicach Małych (parafia Sieciechowice). Podejrzewam, że Kazimierz, jako papiernik, mogł tam otrzymać zatrudnienie. Wspomniany Dominik, swieżo poślubiwszy wdowę po Antonim Madeju, Małgorzatą Szostek z Lasków Dworskich, początkowo mieszka w Wysocicach a potem znów w Grzegorzowicach Małych. Po śmierci Małgorzaty ok 1869 roku ma jeszcze dwie żony. W 1870 roku poślubia Katarzynę z Kaczmarczyków (siostrę mojej 4xpra Marianny Słaboń z Kaczmarczyków) i po jej szybkiej śmierci, Mariannę ze Sternalskich w roku 1872.

Syn Dominika i Małgorzaty, Józef urodzony w 1842 roku, w Wysocicach, wziął ślub 1862 roku w Grzegorzowicach Małych z Małgorzatą ze Słaboniów. Tam też prawdopodobnie mieszkali przez całe swoje życie. Ich córka Marianna Zuchowicz w 1882 roku wychodzi za mojego 2xpradziada Andrzeja Czerwia i około 1900 roku przeprowadzają się z Grzegorzowic Małych do Wysocic, na świeżo rozpareclowane dobra, dziś znane jako przysiółek Wiktórka.

Szperając w internecie z łatwością można znaleźć wielu Żuchowiczów, któzy nadal mieszkają w okolicach Smardzowic.

Rodzina Słaboń

Rodzina chłopska z Grzegorzowic Małych. Najstarszym przedstawicielem jest Jan Słaboń zmarły w roku 1771 jako stulatek (przyjamnieniej według księdza). Jego syn Stanisław urodzony w 1742 roku miał cztery żony: Justynę z Bełdów, zmarłą zaledwie po roku pożycia, Agnieszkę z Chwastków, Mariannę z Marców oraz Zuzannę z Jeburów. W tym czasie urodziło mu się w sumie 17! dzieci. Wszystko wskazuje na to, że nie ma tutaj żadnej pomyłki i nie połączyłem przypadkowo dwóch różnych Stanisławów. Jego syn Kacper urodzony w 1803 roku, a mój 4xpradziad, był jego 15! dzieckiem, a trzecim z ostatnią żoną Zuzanną. Kacper miał zaledwie dwie żony: Annę z Sokołów i moją 4xprababkę Mariannę z Kaczmarczyków (nie mylić z Kaczmarczykami z moich poprzednich wpisów). Kacper musiał pracować w różnych miejscach, ponieważ jego córka Małgorzata rodzi w 1841 roku w Szreniawie, odległej od Grzegorzowic o 20 km. Jednak po tym epizodzie, wrócił do Grzegrzowic. Jego córka Małgorzata bierze tam ślub w roku 1862 ze wspomnianym już Józefem Żuchowiczem. Słaboniowie nadal mieszkają w tych okolicach.

Rodzina Karczmarczyk/Kaczmarczyk/Kaczmarz

Rodzina z Lasków Dworskich, położonych zaraz obok Grzegorzowic. Bardzo odległa dla mnie rodzina, ponieważ pochodziła z niej moja 4xprababcia, Marianna Słaboń z Kaczmarczyków, urodzona w roku 1816. Przez tą gałąź dotarłem jednak do moich, aktualnie najodleglejszych przodków. Najstarszy znany mi Kaczmarczyk to Walenty zmarły w roku 1672, mój 10xpradziad. W roku 1648 jemu i jego żonie Agnieszce rodzi się Wojciech. W tym czasie, jako miejsce ich zamieszkania podaje się Grzegorzowice, ale podejrzewam, że Laski, jako oddzielna wieś mogła pojawić się później. W 1671 roku w kościele w Sieciechowicach bierze ślub z Eufemią Smędzidzym urodzoną w roku 1649. Dzieki temu udało się poznać imiona innych 10xpradziadów, rodziców Eufemii a mianowicie Adama Smędzidyma i jego żonę Ewę Młynarz, córkę młynarza z Grzegorzowic. Dzieckiem Wojciech i Eufemii był Stanisław urodzony w 1672 roku. Ze związku z Katarzyną Stachułą (ślub w roku 1699) miał syna Jakuba urodzonego w 1705 roku. Umiera w 1780 roku już w Laskach Dworskich. Jego syn Kacper, urodzony w roku 1733, z pierwszej żony Apolonii, w 1761 roku bierze ślub z Zofią Zberek z pobliskiego Lesieńca. Umiera w 1797 roku w Laskach Dworskich. W 1777 roku rodzi się syn Aleksy, który w 1805 roku bierze ślub w Sieciechowicach z Marianną Krawczyk. Ich to córką była moja 4xprababka, wspomniana na początku Marianna. Natomiast jej młodsza siostra była drugą żoną, innego mego 4xpradziada Dominika Żuchowicza.

k_000005

Najstarszy znany mi wpis dotyczący mojego przodka. Narodziny Wojciecha Kaczmarza, parafia Sieciechowice, rok 1648

Rodzina Markiewicz

Piotr Markiewicz (ok 1751-1824) syn Adama i Ewy, prawdopodobnie przeprowadził się do Czapel Wielkich, ponieważ nie występuje w spisie ludności z 1791 roku. W 1811 roku pracuje jako lokaj w folwarku rodziny Popielów. Jego małżonką była Marianna z Błaszyczków, która pochodziła z tej wsi. Udało mi się znaleźć przynajmniej ośmioro dzieci tej dwójki, jednak tylko dwóch synów przeniosło nazwisko Markiewicz dalej. Starszy Wincenty (1795-1842), zagrodnik czapelski, mój 4xpradziad ożenił się z młodą wdową, Julianną z Zielińskich z sąsiednich Czapel Małych. Ich najmłodsza córka Marianna (1836-1893) w 1863 roku wyszła za wdowca ze Skały, Tomasza Czerwia, mojego 3xpradziada. Początkowo mieszkali razem w Czaplach Wielkich, jednak w niedługim czasie, przeprowadzili się do Grzegorzowic Małych.

Potomkowie Wincentego i Mateusza mieszkali w Czaplach Wielkich i okolicach, a później również w Przesławicach koło Miechowa (gdzie pisali się również jako Markowicz). W dalszych pokoleniach wielu również mieszkało na Śląsku. Przynajmniej dwukrotnie łączyli się z rodem mojej babci, czyli Muchami (więcej o nich w poprzednim wpisie: https://toztoprzodek.wordpress.com/2018/02/14/wywod-przodkow-leokadia-czerw-z-domu-mucha/). Wnuczka Wincentego, Agnieszka (ur 1844) w roku 1862, wyszła za mąż za Stanisława Muchę, z linii Muchów, którzy przeprowadzili się do Czapel Wielkich. Z kolei wnuk Mateusza, Jan Markowicz (ur 1867) , którego ojciec Wawrzyniec, po odbytej służbie w armii carskiej osiadł w niedalekich Przesławicach, w roku 1892 roku wział ślub z Katarzyną Muchą, kuzynką mojej babci. No i oczywiście, mój dziadek Bronisław Czerw, prawnuk Marianny z Markiewiczów żeni się z moją babcią Leokadią Muchą w 1952 roku. To bardzo ciekawe jak te rody przeplatają się między sobą na przestrzeni lat, czego zupełnie nie widać, bez znajmości drzewa genealogicznego. Myślę, że trzeba tutaj wspomnieć jeszcze Stanisława Koniarka (zmarłego w 2013) 3xprawnuka Mateusza Markiewicza, który bardzo dobrze rozpisał drzewo tej rodziny, co bardzo pomogło mi w poszukiwaniach.

Rodzina Zieliński/Zieleński

W 1791 roku w spisie ludności 50-letni Michał Zieleński mieszka w Czaplach Małych, w chałupie pod nr 20. W spisie wykazano trzech jego synów: Franciszka, Józefa i Grzegorza. Franciszek (ok 1772-1832) mieszkał w Czaplach i pracował jako palacz dworski. Józef (1779-1831) i najmłodszy Grzegorz (ur ok 1784) przeprowadzili się do niedalekiej Krępy. Dodatkowo, najstarszego jego syna, Feliksa Zielińskiego (ok 1764-1824), mojego 5xpradziada, również znajdujemy w wymienionym spisie ludności. Okazuje się, że razem z małżonką Agatą z Kielanów, mieszkał i pracował w folwarku we wspomnianej już Krepie. W późniejszym czasie Feliks, już jako majster kunsztu krawieckiego powrócił do rodzinnej wsi. Jego córką była Julianna, moja 4xprababcia (1794-1855). Pierwszym jej mężem był wdowiec Kacper Serwatka, czapelski gajowy (ślub w 1815 roku). Po jego śmierci w 1823 roku, jej mężem został wspomniany wyżej Wincenty Markiewicz. Julianna przeżyła również drugiego męża i zmarła podczas epidemii cholery w 1855 roku. Wspomniana epidemia była bardzo śmiercionośna dla mieszkańców Czapel, ponieważ aktów zgonów z tego roku jest kilkakrotnie więcej niż w innych latach. Prztkładowo, w rodzinie kuzyna Julianny, Wojciecha Zielińskiego, syna Józefa, w ciągu dwóch sierpniowych tygodni zmarł Wojciech, jego żona i dwójka dzieci. Z całej rodziny pozostała tylko 3-letnia córka, którą szczęśliwie mogła zająć się najstarsza siostra, która wcześniej wyprowadziła się z pechowej chałupy.

Tutaj jeszcze dodam, że siostra mego dziadka Bronisława, Sabina Czerw wyszła za Stanisława Zielińskiego z Czapel Małych. Niestety, aktualnie nie znam imion jego rodziców, więc nie mogę dołączyć go do drzewa tej rodziny.

Inne nazwiska

Szostek, Chrzanowski, Rachwał, Jebur, Krawczyk, Zberek, Chwastek, Adamek, Talarek, Smędzidym, Stachuła, Młynarz, Naziemski, Błaszczyk, Kielan, Gałka

Agnieszka Jakubek

Przodkowie Agnieszki Jakubek pochodzili z parafii Minoga, sąsiadującej z miejscowościami, gdzie żyli przodkowie Andrzeja Czerwia.

Przodkowie osoby Agnieszka Czerw [Jakubek]

Wywód przodków Agnieszki Jakubek (kliknij aby powiększyć)

Rodzina Jakubek/Jakóbek

O Agnieszcze z domu Jakubków (1886-1956), mojej prababci, moja rodzina nie wiedziała wiele. Pamiętano tylko, że pochodziła prawdopodobnie z Rzeplina. Zmarła ona niedługo po ślubie moich dziadków, i obecne pokolenie nie pamięta jej.

Po wielu poszukiwaniach udało mi się ustalić okolice, w których żyła rodzina Jakubków. Pochodzili oni z pobliskich Rzeplinowi, Sułkowic. Pierwszym członkiem rodu, którego udało się odnaleźć, był Józef Jakubek urodzony w 1702 roku, syn Szymona Jakubka i Reginy. Od dwóch jego synów z Reginą Adamek, Jana (ur 1739) i Antoniego (ur 1742) pochodzili praktycznie wszyscy Jakubkowie w okolicy. O Antonim, moim 5xpradziadku oraz jego synach Janie i Mikołaju można powiedzieć tylko tyle, że byli parobkami i komornikami w Sułkowicach. Syn Mikołaja, Franciszek (ur 1858), ożenił się w roku 1882 w kościele w Minodze. Jego żoną była Marianna z Piżuchów, nieźle sytuowanej rodziny kmiecej. W tym momencie pojawia się luka w historii Jakubków. Pierwsze dzieci, łącznie z moją prababką Agnieszką, rodzą się w Rzeplinie. Podejrzewam jednak, że część rodziny musiała przeprowadzić się na Wiktórkę, prawdopodobnie podczas parcelacji dóbr. W jakiś czas później część jej rodzeństwa mieszka właśnie tam, a część w Rzeplinie. I teraz pozostaje mi dojść do tego, kto i kiedy przeprowadził się na Wiktórkę. W latach 70-tych mój tata w pracy poznał pewnego Stanisława Jakubka, urodzonego gdzieś między 1925 a 1935 rokiem, który wspominał, że miał rodzinę w Wysocicach i jeździł tam na wesela. I teraz pytanie, czy to był jakiś bratanek mojej prababci? Wciąż jest tu wiele do ustalenia.

Rodzina Piżuch

Dobrze sytuowana rodzina kmieca z Rzeplina, w parafii Minoga. W 1684 roku, w Minodze znajdujemmy zapis małżeństwa Andrzeja Piżucha i Katarzyny Kasprzyk. Od ich synów Sebastiana, Wojciecha i Stanisława pochodzi wielu okolicznych Piżuchów. Moim 6xpradziadkiem był Stanisław (1708-1781). W 1729 roku wziął ślub z Marianną Skoczylas z pobliskich Przybysławic. Mieli siedmioro dzieci, między innymi, kolejnego mojego przodka Jana (1747-1828). W akcie zgonu czytam, że Stanisław zmarł jako żebrak. Jaki był tego powód? Jego dzieci wciąż mieszkały we wsi. Czy jego własnym wyborem było pójście na żebry, a być może został wyrzucony na bruk przez własne dzieci?

Możliwe, że może miał tutaj miejsce tzw. „wycug” opisany przez Władysława Reymonta w „Chłopach”, następnie warunki bytowe sprawiły, rodzina nie mogła wyżywić starszej osoby, co sprawiło, że został bez dachu nad głową. To wszystko wskazuje tylko, jak ciężkie były zwyczajowe prawa obowiązujące na wsi.

Jan Piżuch miał za żonę Franciszkę Miklas z Rzeplina (zm 1829), córkę Mikołaja i Teresy. W spisie ludności z ok 1790 roku, znajdziemy go w Rzeplinie pod nr 3. Jego młodszym synem był Szczepan Piżuch (ur 1785), ktory miał dwie żony, Jadwigę z Cyganków (1791-1823) oraz Ewę z Mularczyków (1802-1839). Najstraszym dzieckiem z drugiego małżeństwa był Mateusz Piżuch (1824-1905), który z kolei miał trzy żony: Mariannę z Krywusów, Agatę z Browarników oraz Rozalię z Pomernych. Najmłodszym dzieckiem z jego drugiego małżeństwa była moja 2xprababcia, Marianna Piżuch (ur 1856), która w 1882 roku wyszła za Franciszka Jakubka z Sułkowic. Oboje zamieszkali w Rzeplinie.

Inne nazwiska

Natkaniec, Lasota, Browarnik, Zaręba, Mularczyk, Miklas, Cyganek, Skoczylas, Woźniak, Duch, Kasprzyk

Miejscowości pochodzenia moich przodków. Od południa: Promnik – miejsce pochodzenia Czerwiów i Żuchowiczów; Rzeplin – Piżuchy,; Sułkowice – Jakubkowie; Grzegorzowice Małe – Słabonie; Laskie Dworskie – Kaczmarczykowie; Wysocice – miejsce zamieszkania mojego dziadka; Czaple Małe – Zielińscy; Czaple Wielkie – Markiewicze.

Bronisław Czerw i jego rodzina na geni.com

https://www.geni.com/people/Bronisław-Czerw/6000000045166456175

Mariusz Pabijan

Reklamy

3 myśli w temacie “Bronisław Czerw. Wywód przodków.

 1. Witam
  Nazywam się Henryka Dura i w moim drzewie genealogicznym znajduja sie Julianna Zielinska i Kacper Serwatka po których jestem 7 generacja

  mam tez Stanislawa Muche i jego zone Agnieszke Markiewicz , ich corka
  Antonina-Weronika Mucha veuve de Kasza (Wdowa po Kasza) 1865-1930 byla druga zona zona mojego prapradziadka Franciszka Idzika z Czaple Male i wdowca po Rozalii Serwatka..Pozdrawiam Z Francji.

  1. Dzień dobry,
   Miło poznać powinowatych. A którego dziecka Julianny i Kacpra Serwatków jest Pani potomkiem? Ja znalazłem trójkę: Macieja, Mikołaja i Mariannę. Pozdrawiam, Mariusz Pabijan

  2. Witam. Mieszkałam na Wiktórce i znałam Jakubków. Jakubkowie mieli dwoje dzieci syna i córkę. Syn był mniej więcej jak mój brat z 1929 roku i wyjechał na Śląsk lub na Ziemie Odzyskane. Córka wyszła za mąż , który nazywał się Kwiecień i pochodził z Czapel Małych. Kwietniowie odkupili dom od Chwastków i tam zamieszkali. Dom stał w sąsiedztwie Karpały. Janina Zacna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s